Wybielanie zębów
Kto z nas nie oglądał reklam past do zębów? Kto nie marzył, aby mieć tak śnieżnobiałe zęby, jak aktorzy w nich grający? Chyba każdy! Znakiem rozpoznawczym dzisiejszych czasów są białe zęby. Co za tym idzie oczywiście zdrowe zęby.
Jeszcze kilka lat temu wybielanie zębów zazwyczaj pozostawało w sferze naszych myśli i marzeń. Wpływ na to miało kilka aspektów, min:
Brak gabinetów wykonujących wybielanie zębów.
Wysokie ceny zabiegu wybielania.
Nadwrażliwość po wybielaniu zębów.
Poczucie, że wybielanie to zabieg tylko dla „elit”.
To wszystko powodowało, że o wybielaniu powstało wiele mitów.
Na czym polega wybielanie zębów
Na czym właściwie polega wybielanie zębów?
Wybielanie zębów to proces chemiczny. Polega ono na rozpadzie nadtlenku wodoru. Jego wolne rodniki przenikają do szkliwa i do wewnątrz przebarwionej zębiny. Barwniki zawarte w zębinie utleniają się wtedy. Ten właśnie proces powoduje zmianę zabarwienia na zdecydowanie jaśniejsze.
Najnowsze preparaty do wybielania wzbogacone są o nano-hydroksyapatyty. Składniki te dodatkowo remineralizują szkliwo i znacznie zmniejszają nadwrażliwość.
Wybielanie zębów
Nadtlenek wodoru, wolne rodniki, remineralizacja. Te słowa mogą być odrobinę niezrozumiałe. W uproszczeniu wybielanie zębów to odbarwianie. W procesach zachodzących w trakcie wybielania składniki aktywne pozbywają się przebarwień czy plam.
Pomimo wnikania w głąb szkliwa, wybielanie nie powoduje już nadwrażliwości zębów. Obecnie roztwory wybielające wzbogacone są o składniki, które ponownie wprowadzają utracone minerały. Ten proces właśnie zwie się remineralizacją.
Metody wybielania zębów
Metod wybielania zębów jest wiele. Obiecują nam to producenci past do zębów. Można też znaleźć całkiem sporo domowych zestawów do wybielania zębów. My tu jednak skupimy się na profesjonalnym wybielaniu zębów.
Wiemy już, na czym polega wybielanie. Musimy więc rozróżnić dwie podstawowe metody wybielania.
Wybielanie zębów w gabinecie.
Wybielanie zębów metodą nakładkową w domu.
Pacjenci chcący wybielić zęby, zawsze zadają pytanie „która metoda jest lepsza?’.
Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma metodami.
Wybielanie zębów metodą nakładkową
Metoda wybielania nakładkami jest wykonywana samodzielnie w domu. Zanim jednak pacjent rozpocznie swoją przygodę z wybielaniem, musi zgłosić się na wizytę konsultacyjną.
Wtedy to lekarz stomatolog oceni oraz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu wybielania zębów metodą nakładkową. Takie wybielanie jest wygodną metodą dla wielu pacjentów.
Jak wygląda wybielanie zębów metodą nakładkową
Wybielanie zębów metodą nakładkową wymaga trochę czasu i kilku etapów.
Etapy wybielania zębów metodą nakładkową.
Konsultacja lekarska i zakwalifikowanie do zabiegu.
Usuniecie osadu i kamienia, czyli zabieg higienizacji. To bardzo ważny etap. Bez tego kroku nie jesteśmy w stanie dobrze wykonać zabiegu wybielania. Wszelkie osady i kamień muszą zostać usunięte, a dziąsła muszą pozostać bez stanów zapalnych.
Pobranie specjalnych wycisków cyfrowych do nakładek wybielających. Robi się to na tej samej wizycie, co higienizacja. Skan cyfrowy to nowoczesna metoda wykonywania wycisków. Zamiast masy wyciskowej używamy małej głowicy, która skanuje całe nasze uzębienie.
Wydrukowanie modelu cyfrowego i wykonanie indywidualnych nakładek dla pacjenta.
Instruktaż dla pacjenta, jak aplikować żel do nakładek. Pacjent dostaje też pisemną instrukcję, jak krok po korku poradzić sobie z wybielaniem w domu.
Założenie indywidualne nakładek wybielających wykonanych przez technika. Obowiązkowo sprawdza się też ich szczelność.
Wydanie nakładek i żeli do wybielania do domu. Żele do wybielania należy przechowywać w lodówce.
Wybielanie zębów w domu
Wybielanie w domu jest bardzo proste. Pacjent dostaje dokładną instrukcję z ilustracjami, jak przejść przez pierwszą aplikację nakładek. Wybielanie powtarzane jest przez 14 nocy. W niektórych przypadkach ilość dni dobierana jest przez lekarza indywidualnie. Pamiętać oczywiście trzeba o stosowaniu tzw.” białej diety”. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko wystąpienia przebarwień. Codziennie rano po zakończonym wybielaniu, nakładki dokładnie myjemy pod letnią wodą i odkładamy do specjalnego pudełka. Czynność te powtarzam przez 14 dni.
Plusy i minusy wybielania metodą nakładkową
Każdy zabieg ma swoje plusy i minusy. Podobnie też jest z wybielaniem nakładkowym. Przedstawiamy je tutaj, korzystając też z naszego własnego doświadczenia.
Plusy wybielania zębów metodą nakładkową.
Nakładki z żelem wybielającym zakładamy na noc. Tym samym zaoszczędzamy czas.
Nakładki są do wielokrotnego wybielania. Możemy ponownie ich użyć nawet za kilka lat.
Po wybielaniu nakładkowym zazwyczaj pacjenci nie zgłaszają nadwrażliwości.
Nakładki są komfortowe w użyciu. Możemy nawet zabrać je w podróż.
Wybielanie nakładkowe daje długotrwały efekt.
Minusy wybielania zębów metodą nakładkową.
Nakładki zakładamy przez 14 nocy. Czas wybielania to 2 tygodnie. Kolejne 2 tygodnie to stabilizacja koloru.
Musimy nauczyć się spać w nakładkach. Dla niektórych osób może być to problem.
Efekt wybielania uzyskujemy dopiero po całym cyklu wybielania.
Podczas wybielania powinniśmy trzymać tzw.”białą dietę”.
Wybielanie zębów w gabinecie
Wybielanie zębów w gabinecie w pierwszych etapach nie różni się od metody nakładkowej.
Konsultacja stomatologiczna.
Kwalifikacja do zabiegu wybielania.
Higienizacja.
Te kroki łączą domowe wybielanie i wybielanie zębów w gabinecie.
Po nich przechodzimy do wybielania w gabinecie.
Czym się różni wybielanie zębów u stomatologa? Jak wygląda zabieg?
Jak wygląda wybielanie zębów w gabinecie
Wybielanie zębów jest dość czasochłonne. Nic dziwnego. Przecież metoda domowa też potrzebuje sporo czasu. Całość zabiegu zamyka się w 2-3 godzinach. Pacjent musi je spędzić, leżąc na fotelu stomatologicznym.
Jak wygląda krok po kroku wybielanie zębów w gabinecie?
Zabezpieczenie dziąseł specjalnym koferdamem. Preparat ten odizoluje zęby i dziąsła.
Następnie na zęby zostaje nałożony specjalny preparat wybielający. Na tym etapie używamy również specjalnej lampy w celu aktywacji żelu i wzmocnienia wybielania.
Proces jest powtarzany od 6 do 12 razy po około 12-15 minut.
Po zakończonym wybielaniu dziąsła zostają oczyszczone ze specjalnej osłony. Zęby pokrywane są specjalnym płynem minimalizującym nadwrażliwość.
Po wykonaniu wszystkich etapów pacjent może cieszyć się pięknym i białym uśmiechem.
Zalety wybielania zębów u stomatologa
Wybielanie w gabinecie odbywa się pod czujnym okiem lekarza lub doświadczonej, przeszkolonej higienistki. Największą zaletą wybielania w gabinecie jest natychmiastowy efekt!
Możemy uzyskać efekt wybielenia zębów o kilka odcieni w 2 godziny. Wszystko to dzięki wyższemu stężeniu nadtlenku wodoru. Główne zalety wybielania zębów u stomatologa to przede wszystkim:
Natychmiastowy efekt.
Możliwości rozjaśnienia zębów o więcej tonów.
Wybielanie na jednej wizycie już w dwie godziny.
Nowoczesne preparaty nie muszą powodować nadwrażliwości.
Stała kontrola specjalisty.
Wybielanie w gabinecie to najlepszy zabieg przed ważnym wydarzeniem.
Pamiętamy o bardzo ważnej kwestii! Wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne w postaci koron, nie wybielą się! Dlatego tak ważne, aby podczas konsultacji ustalić plan leczenia w oparciu o wybielanie.
Wybielanie zębów
Obie metody wybielania są bardzo dobre. Nie niszczą naszych zębów a mity, jakie powstały wokół wybielania zna zapewne każdy z nas. Pamiętajmy, że biały uśmiech dla każdego ma inne znaczenie. Zapewne jednak wszyscy po takim zabiegu chętniej się uśmiechają i są bardziej pewni siebie.
Wybielanie zębów Gliwice
Jeśli Waszym marzeniem są białe zęby, to zapraszamy do Family Smile. Oferujemy różne metody wybielenia zębów dla pacjentów z Gliwic okolic. Wybielicie u nas zęby zarówno bezpośrednio w gabinecie, jak i metodą nakładkową.
Istnieje też możliwość wykonania zabiegu hybrydowego. Łączy on metodę nakładkową z metodą wybielania w domu. Zabieg ten wymaga jednak konsultacji stomatologicznej.