Leczenie kanałowe u dzieci

Wydawałoby się, że leczenie kanałowe dzieci nie dotyczy. Jednak musimy Was rozczarować. Leczenie kanałowe u dzieci przeprowadzane jest tak samo, jak i u osób dorosłych. 

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego u dzieci? Dlaczego czasem trzeba wdrożyć leczenie endodontyczne u dzieci? Poniżej znajdziecie więcej informacji. 

Leczenie kanałowe w zębach mlecznych

Leczenie kanałowe w zębach mlecznych często jest ostatecznym ratunkiem dla zęba. Jak wiadomo, każdy ząb jest istotny. Nawet ten mleczny, mimo iż wypadnie. Wypadnie jednak w swoim czasie. Wcześniej ma on istotne funkcje w rozwoju zgryzu małego dziecka. Dlatego też właśnie w przypadkach poważnej i zaawansowanej próchnicy przeprowadza się leczenie kanałowe w zębach mlecznych. 

Leczenie takie musi być dobrane odpowiednio do wieku dziecka, tj.:

  • Etapu rozwoju, na jakim znajduje się ząb.

  • Czasu planowanego wyrżnięcia się zęba stałego.

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych przeprowadzane jest w wypadku zaawansowanych stanów zapalnych miazgi. Takich, które wykluczają możliwość bardziej zachowawczego leczenia.

Próchnica jest najczęstszą przyczyną zapaleń miazgi. Dotyka ona niestety już bardzo małe dzieci. W zębach mlecznych próchnica ma bardzo dynamiczny przebieg. Nieleczona próchnica w krótkim okresie doprowadza do kolejno: zapaleń miazgi odwracalnych, nieodwracalnych, martwicy i zgorzeli

Dlaczego mleczaki trzeba leczyć kanałowo

Wśród wielu Rodziców panuje błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Przecież i tak wypadną. Tymczasem powodów do leczenia zachowawczego i kanałowego mleczaków jest bardzo dużo. 

  • Próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe.

  • Zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju jamy ustnej. Do czasu ich fizjologicznej wymiany na uzębienie stałe, każdy ząb ma znaczenie. 

  • Utrzymanie kompletnego uzębienia pozwala na uniknięcie wad zgryzu, zaburzeń okluzji oraz zaburzeń wymowy. Wpływa też korzystnie na estetykę rysów twarzy.

  • Przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia. Wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy.

 

Leczenia kanałowe zębów mlecznych jest bardzo ważne. Jest to często ostatni ratunek dla zęba, aby uniknąć jego usunięcia. 

Jak wygląda leczenie kanałowe u dziecka 

Czy leczenie kanałowe u dziecka wygląda tak samo, jak u osoby dorosłej? Takie pytania często padają w gabinecie stomatologa. 

Przede wszystkim bierzemy tu pod uwagę wiek dziecka. Zwracamy też uwagę na etapy rozwoju zębów. Istotna jest też współpraca z dzieckiem podczas leczenia. Bardzo ważna jest więc wnikliwa diagnostyka oraz konsultacja stomatologiczna. 

Leczenie kanałowe u dziecka różni się znacząco od technik stosowanych w zębach stałych.

U dziecka mamy do czynienia z odmienną budową anatomiczną zębów mlecznych. Skomplikowany jest tu układ kanałów. Obecne są kanały dodatkowe czy komorowo-ozębnowe. 

Wiele tu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Istotny także jest wiek dziecka i czas, jaki chory ząb powinien zostać na "swoim" miejscu. 

Metody leczenia kanałowego u dzieci 

Metody leczenia kanałowego u dzieci są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim oczywiście od stopnia uszkodzenia zęba. Nie można jednak zapomnieć o współpracy z pacjentem. Leczenie kanałowe zawsze będzie trudniejsze niż leczenie zachowawcze. Dlatego też wybierając metodę leczenia kanałowego u dziecka, zważamy też na ten czynnik. 

W leczeniu kanałowym zębów mlecznych istnieją trzy metody leczenia miazgi.

  • Pokrycie bezpośrednie miazgi. Preparat leczniczy nakładany jest tu bezpośrednio na obnażoną miazgę.

  • Pulpotomia. Jest to usunięcie części miazgi.

  • Pulpektomia inaczej ekstyrpacja. Usunięcie całej miazgi znajdującej się w komorze miazgi i kanale korzeniowym zęba. Jest to pełne leczenie kanałowe. 

 

U dzieci trudno o przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego

Dlatego u małego pacjenta częściej stosuje się amputację miazgi, czyli pulpotomię.

Celem tego zabiegu jest usunięcie tylko tej części miazgi komorowej, która jest w stanie nieodwracalnego zapalenia. Zachowuje się żywą miazgę korzeniową.

Wskazania do leczenia kanałowego dzieci 

Leczenie kanałowe dzieci może być przeprowadzone jedno- lub dwuetapowo. Kiedy i w jakich przypadkach leczenie kanałowe przeprowadza się na jednej wizycie. Jak wyglądają wskazania do leczenia kanałowego dzieci? 

Wskazanie do leczenia jednoseansowego.

  • Obnażenia lub zranienia miazgi.

  • Zapalenia odwracalne towarzyszące próchnicy głębokiej. Przede wszystkim nie może być wysięku ropnego. Krwawienie z komory zęba powinno dać się zahamować. Wypływająca krew jest jasnoczerwona. 

Wskazanie do metody dwuseansowej. 

  • Zapalenie nieodwracalne miazgi. Z komory wydobywa się wtedy obficie ciemnoczerwona krew. Towarzyszy wysięk jej także wysięk ropny. 

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego u dzieci 

Leczenie kanałowe u dzieci jest tematem dość trudnym. Skomplikowana anatomia korzeni zębów, nie ułatwia tu zadania. Często też trudno o współpracę z małym pacjentem, co dodatkowo utrudnia zabieg. Dlatego też zawsze bardzo dokładnie przeprowadza się konsultację stomatologiczną. Bierze się pod uwagę stan zdrowotny dziecka i jego wiek rozwojowy. Rozważane są wszystkie za i przeciw leczeniu kanałowego zębów mlecznych. 

Co stanowi przeciwwskazanie do leczenia kanałowego u dzieci? 

  • Bliski okres wyrzynania zęba stałego.

  • Zaawansowana resorpcja korzeni (fizjologiczna, jak i patologiczna).

  • Obecność przetoki.

  • Istotne zniszczenie korony zęba uniemożliwiające szczelną odbudowę.

  • Choroba nowotworowa

  • Jeżeli dziecko jest przed przeszczepem szpiku.

  • Część wrodzonych chorób serca, metabolicznych. 

Leczenie kanałowe u dzieci Gliwice 

Leczenie kanałowe u dzieci jest bardzo wymagające, ale czasem konieczne. Nie powinno się zostawiać zębów mlecznych w stanie zaawansowanej próchnicy. Trzeba je zawsze leczyć, by w przyszłości dziecko mogło cieszyć się zdrowymi zębami stałymi. 

Jeśli nie wiesz, czy leczenie kanałowe u twojego dziecka jest konieczne, możesz liczyć na nas. Zapraszamy do Family Smile Gliwice. Tu zespół specjalistów odpowie na wszystkie wątpliwości. Leczenie kanałowe u dzieci jest u nas możliwe. Staramy się je przeprowadzać jak najbardziej komfortowo dla dziecka. Zapisz się na konsultację już dziś.