Leczenie kanałowe u dzieci
Wydawałoby się, że leczenie kanałowe dzieci nie dotyczy. Jednak musimy Was rozczarować. Leczenie kanałowe u dzieci przeprowadzane jest tak samo, jak i u osób dorosłych.
Jakie są wskazania do leczenia kanałowego u dzieci? Dlaczego czasem trzeba wdrożyć leczenie endodontyczne u dzieci? Poniżej znajdziecie więcej informacji.
Leczenie kanałowe w zębach mlecznych
Leczenie kanałowe w zębach mlecznych często jest ostatecznym ratunkiem dla zęba. Jak wiadomo, każdy ząb jest istotny. Nawet ten mleczny, mimo iż wypadnie. Wypadnie jednak w swoim czasie. Wcześniej ma on istotne funkcje w rozwoju zgryzu małego dziecka. Dlatego też właśnie w przypadkach poważnej i zaawansowanej próchnicy przeprowadza się leczenie kanałowe w zębach mlecznych.
Leczenie takie musi być dobrane odpowiednio do wieku dziecka, tj.:
Etapu rozwoju, na jakim znajduje się ząb.
Czasu planowanego wyrżnięcia się zęba stałego.
Leczenie endodontyczne zębów mlecznych
Leczenie endodontyczne zębów mlecznych przeprowadzane jest w wypadku zaawansowanych stanów zapalnych miazgi. Takich, które wykluczają możliwość bardziej zachowawczego leczenia.
Próchnica jest najczęstszą przyczyną zapaleń miazgi. Dotyka ona niestety już bardzo małe dzieci. W zębach mlecznych próchnica ma bardzo dynamiczny przebieg. Nieleczona próchnica w krótkim okresie doprowadza do kolejno: zapaleń miazgi odwracalnych, nieodwracalnych, martwicy i zgorzeli
Dlaczego mleczaki trzeba leczyć kanałowo
Wśród wielu Rodziców panuje błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Przecież i tak wypadną. Tymczasem powodów do leczenia zachowawczego i kanałowego mleczaków jest bardzo dużo.
Próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe.
Zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju jamy ustnej. Do czasu ich fizjologicznej wymiany na uzębienie stałe, każdy ząb ma znaczenie.
Utrzymanie kompletnego uzębienia pozwala na uniknięcie wad zgryzu, zaburzeń okluzji oraz zaburzeń wymowy. Wpływa też korzystnie na estetykę rysów twarzy.
Przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia. Wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy.
Leczenia kanałowe zębów mlecznych jest bardzo ważne. Jest to często ostatni ratunek dla zęba, aby uniknąć jego usunięcia.
Jak wygląda leczenie kanałowe u dziecka
Czy leczenie kanałowe u dziecka wygląda tak samo, jak u osoby dorosłej? Takie pytania często padają w gabinecie stomatologa.
Przede wszystkim bierzemy tu pod uwagę wiek dziecka. Zwracamy też uwagę na etapy rozwoju zębów. Istotna jest też współpraca z dzieckiem podczas leczenia. Bardzo ważna jest więc wnikliwa diagnostyka oraz konsultacja stomatologiczna.
Leczenie kanałowe u dziecka różni się znacząco od technik stosowanych w zębach stałych.
U dziecka mamy do czynienia z odmienną budową anatomiczną zębów mlecznych. Skomplikowany jest tu układ kanałów. Obecne są kanały dodatkowe czy komorowo-ozębnowe.
Wiele tu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Istotny także jest wiek dziecka i czas, jaki chory ząb powinien zostać na "swoim" miejscu.
Metody leczenia kanałowego u dzieci
Metody leczenia kanałowego u dzieci są zależne od wielu czynników. Przede wszystkim oczywiście od stopnia uszkodzenia zęba. Nie można jednak zapomnieć o współpracy z pacjentem. Leczenie kanałowe zawsze będzie trudniejsze niż leczenie zachowawcze. Dlatego też wybierając metodę leczenia kanałowego u dziecka, zważamy też na ten czynnik.
W leczeniu kanałowym zębów mlecznych istnieją trzy metody leczenia miazgi.
Pokrycie bezpośrednie miazgi. Preparat leczniczy nakładany jest tu bezpośrednio na obnażoną miazgę.
Pulpotomia. Jest to usunięcie części miazgi.
Pulpektomia inaczej ekstyrpacja. Usunięcie całej miazgi znajdującej się w komorze miazgi i kanale korzeniowym zęba. Jest to pełne leczenie kanałowe.
U dzieci trudno o przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego.
Dlatego u małego pacjenta częściej stosuje się amputację miazgi, czyli pulpotomię.
Celem tego zabiegu jest usunięcie tylko tej części miazgi komorowej, która jest w stanie nieodwracalnego zapalenia. Zachowuje się żywą miazgę korzeniową.
Wskazania do leczenia kanałowego dzieci
Leczenie kanałowe dzieci może być przeprowadzone jedno- lub dwuetapowo. Kiedy i w jakich przypadkach leczenie kanałowe przeprowadza się na jednej wizycie. Jak wyglądają wskazania do leczenia kanałowego dzieci?
Wskazanie do leczenia jednoseansowego.
Obnażenia lub zranienia miazgi.
Zapalenia odwracalne towarzyszące próchnicy głębokiej. Przede wszystkim nie może być wysięku ropnego. Krwawienie z komory zęba powinno dać się zahamować. Wypływająca krew jest jasnoczerwona.
Wskazanie do metody dwuseansowej.
Zapalenie nieodwracalne miazgi. Z komory wydobywa się wtedy obficie ciemnoczerwona krew. Towarzyszy wysięk jej także wysięk ropny.
Przeciwwskazania do leczenia kanałowego u dzieci
Leczenie kanałowe u dzieci jest tematem dość trudnym. Skomplikowana anatomia korzeni zębów, nie ułatwia tu zadania. Często też trudno o współpracę z małym pacjentem, co dodatkowo utrudnia zabieg. Dlatego też zawsze bardzo dokładnie przeprowadza się konsultację stomatologiczną. Bierze się pod uwagę stan zdrowotny dziecka i jego wiek rozwojowy. Rozważane są wszystkie za i przeciw leczeniu kanałowego zębów mlecznych.
Co stanowi przeciwwskazanie do leczenia kanałowego u dzieci?
Bliski okres wyrzynania zęba stałego.
Zaawansowana resorpcja korzeni (fizjologiczna, jak i patologiczna).
Obecność przetoki.
Istotne zniszczenie korony zęba uniemożliwiające szczelną odbudowę.
Choroba nowotworowa
Jeżeli dziecko jest przed przeszczepem szpiku.
Część wrodzonych chorób serca, metabolicznych.
Leczenie kanałowe u dzieci Gliwice
Leczenie kanałowe u dzieci jest bardzo wymagające, ale czasem konieczne. Nie powinno się zostawiać zębów mlecznych w stanie zaawansowanej próchnicy. Trzeba je zawsze leczyć, by w przyszłości dziecko mogło cieszyć się zdrowymi zębami stałymi.
Jeśli nie wiesz, czy leczenie kanałowe u twojego dziecka jest konieczne, możesz liczyć na nas. Zapraszamy do Family Smile Gliwice. Tu zespół specjalistów odpowie na wszystkie wątpliwości. Leczenie kanałowe u dzieci jest u nas możliwe. Staramy się je przeprowadzać jak najbardziej komfortowo dla dziecka. Zapisz się na konsultację już dziś.