Leczenie próchnicy 

Leczenie próchnicy to podstawa we wszystkich gabinetach stomatologicznych. Tak więc i u nas leczenie próchnicy ma swoje bardzo ważne miejsce.

Na nic wybielanie, na nic leczenie ortodontyczne, gdy mamy chore zęby. Najpierw trzeba je wyleczyć, by potem zadbać o ich estetykę. 

O próchnicy wiemy wszyscy. Wiemy, że jest, że niszczy zęby. Jak to jednak dokładnie jest z tą próchnicą zębów. Skąd się bierze próchnica? Jak się leczy próchnicę. Czy można zapobiegać próchnicy i w jaki sposób? Zapraszamy do lektury i dbania o zęby i ich zdrowie razem z nami. 

Co to jest próchnica 

Słysząc próchnica mamy często przed oczami czarne, mało estetyczne zęby. Próchnica zębów kojarzy się z bólem, słodyczami, nieodpowiednią higieną. 

Próchnica to jednak choroba niekoniecznie wynikająca tylko z braków odpowiednich nawyków. Przede wszystkim próchnica to choroba zakaźna. Tak, można się nią zarazić od innych osób. W jaki sposób? O tym powiemy poniżej. 

Próchnica powoli doprowadza do demineralizacji tkanek zęba. Atakuje najpierw szkliwo, by potem przejść do tkanek głębokich. W konsekwencji w zębie powstaje ubytek. Nieleczona próchnica to główny powód utraty zębów. 

Niestety próchnica obejmuje ogromny procent naszego społeczeństwa. Szacuje się, że aż 95% Polaków ma próchnicę, często dość zaawansowaną. 

Co powoduje próchnicę

Co powoduje próchnicę i czy mamy na te czynniki jakiś wpływ. Tutaj niestety nie ma jednej odpowiedzi. Jak już wspomnieliśmy, próchnica jest chorobą zakaźną. Można się więc nią zarazić np. od innych członków rodziny. Znacie to oblizywanie dziecięcych smoczków? W ten sposób można szybko przekazać bakterie próchnicze swojemu dziecku. 

Na powstawanie próchnicy mają też niestety wpływ czynniki genetyczne. W niewielkim wprawdzie stopniu, ale jednak możemy odziedziczyć skłonności do powstawania próchnicy zębów. Co jeszcze powoduje próchnicę? 

  • Dieta bogata w produkty z dużą zawartością cukrów (słodycze, słone przekąski, słodkie napoje, bardzo przetworzone produkty).

  • Zaniedbywanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

  • Nagromadzony kamień nazębny.

  • Przewlekła suchość w ustach.

  • Podatność zębów na procesy demineralizacyjne.

  • Brak systematycznej kontroli stomatologicznej. 

Jak powstaje próchnica 

Jak powstaje próchnica i w jaki sposób niszczy zęby? Próchnicę w jej początkowym stadium ciężko w ogóle zauważyć. Nic jeszcze nie boli, na powierzchni zęba nie widać ubytków. Jednak bakterie już wtedy walczą o swoje pole. Starają się go powiększać, by w efekcie wygrać bitwę o zęba. Brzmi trochę jak opowiadanie bajki? Niestety w rzeczywistości bajkowo nie jest. Próchnica to choroba podstępna i mocno inwazyjna. 

Mechanizm powstawania próchnicy

Próchnica pojawia się na skutek zadziałania jednocześnie kilku czynników. Jej mechanizmy są rozciągnięte w czasie, co powoduje, że łatwo ją początkowo przeoczyć. 

  • Czas.

  • Podaż cukrów.

  • Obecność bakterii.

  • Predyspozycje genetyczne.

Jeśli to wszystko zgra się w jedno, bakterie mają raj. Gorzej z nami i naszymi zębami. 

Stadium rozwoju próchnicy. Jak atakuje nas próchnica? 

  • Próchnica początkowa. Z reguły zmiany niewidoczne gołym okiem.

  • Widoczna próchnica w obrębie szkliwa. Nic wielkiego, jeszcze nie boli. Czasem pojawia się nadwrażliwość.

  • Próchnica obejmująca zębinę. Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe. 

  • Próchnica sięgająca miazgi zęba. Często powoduje ona już zapalenie w okolicy korzenia zęba. Doprowadza też do konieczności leczenia kanałowego. 

Leczenie próchnicy u dorosłych

Próchnica kojarzy nam się z dziećmi, nadmiernym spożyciem słodyczy czy też brakiem dostatecznej higieny jamy ustnej. Jednak próchnica to choroba zakaźna, która dotyczy również dorosłych. W każdym wieku możemy narazić się na atak tej choroby. Niestety niewłaściwa dieta, zaniedbania higieniczne oraz brak regularnych wizyt u stomatologa zbiera swoje żniwo. Próchnicą zarażone jest w mniejszym lub większym stopniu większość osób dorosłych. Jest to podstawowy powód przedwczesnej utraty zębów i wielu innych chorób. Nieleczona próchnica powoduje często szereg innych powikła. Jest to tzw. choroba odogniskowa. Bakterie z jednego źródła przenoszone są krwiobiegiem w inne miejsca. Leczenie próchnicy u osób dorosłych jest więc ogromnie ważne. 

Jak leczyć próchnicę 

Próchnica to choroba i to w tym najważniejsze. Jak każdą chorobę, tak i próchnicę się leczy. Na każdym jej etapie, leczenie będzie inne. Z każdym kolejnym stadium leczenie będzie bardziej skomplikowane i niekomfortowe. 

Leczenie wczesnych zmian próchnicowych. Remineralizacja szkliwa. 

W najwcześniejszym stadium próchnicy dochodzi do erozji szkliwa. W tym momencie nie trzeba stosować nawet inwazyjnych zabiegów. Z reguły stomatolog zaleci wtedy remineralizację szkliwa. Jest to leczenie wczesnych zmian próchnicowych. 

Takie wczesne zmiany próchnicowe jesteśmy w stanie cofnąć przy użyciu specjalnych preparatów. Zawierają one wysoką dawkę jonów wapnia i fosforu. Dzięki temu zabiegowi nie tylko usuwamy bakterie z powierzchni zęba oraz usuwamy plamy próchnicowe. Wzmacniamy też szkliwo, co skutkuje zębami mniej podatnymi na działanie bakterii. 

Białe plamy próchnicowe możemy jednak łatwo przeoczyć, a potem zostaje już tylko klasyczne leczenie próchnicy. 

 

Leczenie zaawansowanych zmian próchnicowych. Plombowanie. 

Zaawansowane zmiany próchnicowe wymagają już leczenia z tzw. plombowaniem. Każda dziurka w zębie wymaga leczenia. Im szybciej, tym lepiej. Próchnica bowiem dużo szybciej rozwija się w zębinie niż na powierzchni zęba. Leczenie zmian próchnicowych wymaga borowania. Zabieg ten oczyszcza ząb z bakterii i usuwa zaatakowane tkanki. Po opracowaniu próchnicy zakładana jest tzw. plomba. Jest to wypełnienie przy użyciu materiału kompozytowego.

Kolejnym etapem leczenia próchnicy jest już leczenie kanałowe. Więcej informacji o leczeniu kanałowym znajdziecie tutaj. 

Jak zapobiegać próchnicy

Jednak jak to się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. Przed próchnicą można się ustrzec. Na pewno można znacząco zminimalizować jej skutki. Jak wiadomo, próchnicę powodują bakterie. Co więc możemy zrobić, by zapobiegać rozwojowi próchnicy? 

  • Starajmy się nie dopuścić bakterii do swojej jamy ustnej.

  • Starajmy się nie dokarmiać tychże bakterii.

  • Regularne kontrole zębów u dentysty.  

Te trzy kroki pomogą nam w tym, by próchnica nie poczyniła za dużych strat w naszej jamie ustnej.  

Leczenie próchnicy Gliwice

Leczenie próchnicy jest ważne. Podobnie, jak ważne jest jej zapobieganie. W jednym i w drugim pomogą regularne kontrole stomatologiczne. Jeśli szukasz leczenia próchnicy w Gliwicach, to zapraszamy do Family Smile. 

W naszej Klinice stawiamy na materiały kompozytowe cechujące się wysoką estetyką oraz trwałością. Dzięki temu plomby są funkcjonalne i estetyczne. 

Nasi lekarze, opracowując ubytek próchnicowy, dokładają wszelkich starań, by zrobić to jak najmniej inwazyjnie. Zawsze staramy się zachować jak najwięcej zdrowych tkanek zęba. Nasi stomatolodzy do pracy używają lup oraz mikroskopu. Dzięki temu zabiegi są bardzo precyzyjne i zachowawcze.