Usuwanie zębów mlecznych

Zęby mleczne są przejściowym etapem uzębienia w naszym życiu. Przejściowym, jednak ogromnie ważnym. Często problemy z tzw. mleczkami są bagatelizowane. Każdy wie, że przecież i tak kiedyś wypadną. Usuwanie zębów mlecznych w gabinecie stomatologa nie jest częstym zjawiskiem. Częściej rodzice mają swoje pomysły na usunięcie ruszającego się zęba mlecznego. Każdy z nas to pewnie zna, być może z autopsji. Czasem się udaje, czasem nie do końca.

No właśnie, jak to jest z tym usuwaniem zębów mlecznych? Kiedy można poradzić sobie w domowy sposób, a kiedy lepiej zrobić to u stomatologa? 

Usuwanie zębów mlecznych u dzieci

Usuwanie zębów mlecznych u dzieci teoretycznie "robi się samo". Przynajmniej tak wskazywałaby fizjologia. 

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się w jamie ustnej już ok. 6 miesiąca życia. Najczęściej są to siekacze żuchwy. Zęby mleczne podobnie jak zęby stałe mają korzenie. Różnica polega na tym, że korzenie zębów mlecznych ulegają resorpcji wraz ze wzrostem dziecka. Jest to proces fizjologiczny przygotowującym do wymiany uzębienia na stałe. Dlatego właśnie wydaje się nam, że usuwanie zębów mlecznych u dzieci jest niepotrzebne. 

Jak wygląda fizjologiczne usuwanie zębów mlecznych

Na czym polega resorpcja?

Resorpcja jest procesem fizjologicznym. Pod zębami mlecznymi w czasie rozwoju dziecka pojawiają się zawiązki zębów stałych. Stale przesuwają się one ku górze. Stopniowo zaczynają naciskać na korzenie zębów mlecznych. Powoduje to ich skracanie się korzeni zębów mlecznych. Z czasem następuje rozchwianie zębów mlecznych. Efektem końcowym jest zastąpienia zęba mlecznego jego stałym odpowiednikiem. Tak wygląda fizjologiczne usuwanie zębów mlecznych. Z reguły nie potrzeba tu fachowej pomocy stomatologa. Oczywiście są też tutaj wyjątki, ale o tym za chwilę.

Kiedy następuje wymiana zębów u dzieci

Całkowitą wymianę zębów u dzieci rozpoczyna proces resorpcji. Jak już wiemy, jest to proces zanikania korzeni.

Kiedy dochodzi do zanikania korzeni zębów mlecznych u dzieci

  • Jako pierwsze zaczynają zanikać korzenie mlecznych siekaczy dolnych, a następnie górnych. Dochodzi do tego między 4 a 5 rokiem życia.

  • Między 6 a 7 rokiem życia zaczyna się resorpcja kłów i pierwszych zębów trzonowych, czyli „czwórek”.

  • W 8-9 roku życia zaczynają zanikać korzenie mlecznych „piątek”.

Wyrzynanie się zębów stałych rozpoczyna się pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Trwa do 13-14 roku życia. Często pierwszymi zębami stałymi, jakie się pojawiają, są „szóstki”. Dlatego bardzo ważne jest szczególne dbanie o poprawne czyszczenie tych zębów. Dziecko w wieku ok. 6 lat nie jest jeszcze w stanie samo dokładnie ich wyczyścić. Bardzo ważna jest tu pomoc rodzica. Zarówno podczas szczotkowania, jak i kontrola wzrokowa czy ząb jest dobrze „wymyty”

Wymiana zębów u dziecka to proces mocno rozłożony w czasie. Dlatego też trzeba tu mieć rękę na pulsie. Starajmy się nie przeoczyć niczego, co mogłoby skutkować późniejszymi problemami z uzębieniem dziecka. 

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne

Zęby mleczne pełnią bardzo ważną funkcję u dziecka.

  • Pobieranie i żucie pokarmów.

  • Artykulacja dźwięków.

  • Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju szczęki i żuchwy. Dlatego ich „wypadanie” powinno nastąpić w odpowiednim dla nich czasie.

  • Są drogowskazem dla wyrżnięcia się zębów stałych w prawidłowej pozycji w łuku zębowym.

Dlatego też zawsze warto leczyć zęby mleczne. Każdy ząb ma swój czas i swoją ważną rolę. 

Czasem jednak zęba mlecznego uratować się nie da i trzeba go usunąć. Tzw. przetrwały mleczak jest najczęstszym powodem wizyt dzieci w gabinecie. Nie powinno się też zbyt długo zwlekać z taką wizytą. Obecność przetrwałych mleczaków może prowadzić do wielu powikłań. Często pojawia się wtedy np. zapalnie dziąsła i ból. Taki 

Usuwanie mleczaków u dentysty

Gdy ząb mleczny nie chce wypaść sam, warto zgłosić się z dzieckiem do stomatologa. Usuwanie mleczaków u dentysty to zdecydowanie bezpieczniejszy sposób na poradzenie sobie z opornym zębem. Tzw. przetrwały mleczak jest najczęstszym powodem wizyt dzieci w gabinecie. Nie powinno się też zbyt długo zwlekać z taką wizytą. Obecność przetrwałych mleczaków może prowadzić do wielu powikłań. Często pojawia się wtedy np. zapalnie dziąsła i ból. Taki ząb może też zaburzyć biologiczne tory wyrzynania się zębów stałych. 

Usuwanie korzeni zębów mlecznych

Czasem po wypadnięciu mleczaka w buzi zostaje niestety korzeń. Dlaczego tych korzeni nie wolno pozostawić w szczęce? Jak to się dzieje, że mleczak wypada, a korzeń zostaje? Dlaczego proces resorpcji nie zawsze działa? Tu znów pojawia się problem próchnicy. 

Próchnica u dzieci często dotyka regionu przyszyjkowego zębów. Wynika z faktu, że trudno jest tam dziecku odpowiednio doczyścić ząb. Jeśli proces próchnicowy postępuje szybko, może dojść do nietypowej sytuacji. Korona zęba ulega rozdzieleniu od korzenia, który pozostaje w kości. Taki stan kliniczny jest jak najbardziej wskazaniem do usunięcia pozostałego korzenia. 

  • Utrata docelowej funkcji, jaką pełnił w połączeniu z koroną zęba.

  • Jeżeli przyczyną utraty korony był proces próchnicowy, następuje też namnożenie bakterii. Z reguły zdążą one zająć również korzeń zęba. Stanowi to ognisko potencjalnej infekcji w jamie ustnej i stan mogący doprowadzić do wielu powikłań.

To tylko parę głównych powikłań pozostawienia korzenia zęba mlecznego w buzi dziecka. Dodatkowymi powikłaniami takiego stanu mogą być też ropnie okołowierzchołkowe, z następczym wytworzeniem przetok ropnych. Zęby w jamie ustnej znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie mózgu i opon mózgowych.

W skrajnych przypadkach zakażenie z nieleczonego zęba/zębów może powodować stan zagrażający życiu! Zaawansowana próchnica i zmiany przy korzeniu zęba mogą roznieść zakażenie drogą krwionośną. Poprzez żyłę kątową trafia ono do mózgu. Tego nawet nie chcemy sobie wyobrażać. Dlatego też konieczne jest leczenie zębów mlecznych i ewentualne usuwanie ich korzeni. 

Wskazania do usunięcia zęba mlecznego zdrowego

W większości przypadków zdrowych mlecznych zębów nie usuwamy.

Jednak istnieje kilka wskazań, w których usunięcie mleczaka jest korzystne dla dziecka. Kiedy usuwamy zdrowe mleczne zęby

 

  • Usuwamy zęby mleczne nachodzące na siebie bądź wyrastające w nieprawidłowych miejscach. Są to wskazania ortodontyczne do usunięcia zęba mlecznego. 

  • Usuwamy zęby mleczne, które nie wypadły, pomimo upływu czasu ich fizjologicznej utraty. Zawsze przy potwierdzonej radiologicznie obecności zawiązków zębów stałych.

  • Usuwamy luźne zęby mleczne uniemożliwiające jedzenie i powodujące dyskomfort u dziecka.

  • Usuwamy zęby dotknięcie reinkluzją. Są to zęby zatopione w głąb dziąsła i kości.

Wskazania do usunięcia zęba mlecznego chorego

Wskazań do usunięcia zęba mlecznego chorego, jest oczywiście więcej. Wiadomo, że chory ząb powoduje ból. Chory ząb mleczny ma też spory wpływ na dalszy rozwój próchnicy. Jakie jeszcze są wskazania do usunięcia chorego zęba mlecznego? 

 

  • Uraz zęba (złamanie, zwichnięcie lub przemieszczenie). Oczywiście usuwamy ząb wtedy, gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego. Na przykład z powodu braku możliwości odbudowy zęba (za mało tkanek twardych lub sam korzeń w dziąśle). 

  • Zaawansowana próchnica.

  • Nieodwracalne zapalenie miazgi i wynikające z tego stanu zgorzel zęba lub ropnie okołowierzchołkowe

  • Przetoka dziąsłowa, niepodlegająca leczeniu. 

Usuwanie zębów mlecznych Gliwice

Wiemy, jak ważne są zęby Twojego dziecka. Staramy się zawsze przede wszystkim je ratować. Jeśli jednak nie ma dla nich szans, w naszym gabinecie usuwamy też zęby mleczne. Zawsze po dokładnej konsultacji i analizie problemu. No i oczywiście robimy to bezboleśnie. Potrzebujesz stomatologa w Gliwicach, by usunąć zęby mleczne dziecka? Zapraszamy do Family Smile.